PDKS Silver Paket

PDKS Silver Paket

1-2 – Kurulum ve Key işlemleri

3.Personel Sicil Bilgileri
Personel İşlemleri Menüsünün altında bulunan Personel Sicil Bilgileri butonuna tıklıyoruz. Burda hem personel hem de departmanlarını oluşturabiliriz.

4. Personel Kaydetme
Açılan sayfada Personele ait Personel Kimlik Bilgileri, Personel Aile Bilgileri, Personel Görev Bilgileri, İletişim Bilgileri ve Diğer Bilgileri girdikten sonra Kaydet butonuna tıklayın. Güncellemek istediğiniz personelleri ise sol taraftaki listeden seçerek düzenleyin ve güncelle butonuna tıklayın. İşten ayırmak istediğiniz personelleri ise Personel Görev Bilgileri bölümünde bulunan Personel Çalışıyormu durumunu “Hayır“ a çekerek isten ayrılış tarihini girdikten sonra Güncelle butonuna tıklayınız.

Kurumunuza ait departman ve görev bilgilerini oluşturmak için öncelikle Departman bölümünün yanındaki “+” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada kurumun departman bilgilerini yazıyor ve Kaydet butonuna tıklıyoruz. Seçilen departmanı silmek isterseniz silmek istediğiniz departmanın üstüne gelip sağ tıklayarak sil diyebilirsiniz.

5.Vardiya Islemleri
Personel kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra vardiya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için Vardiya İşlemleri menüsünün altında bulunan Mesai Saatleri butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada çalışma saatlerini giriyoruz. Mesai Adı bölümünü doldurduktan sonra mesai saatlerinizi Giriş ve Çıkış alanlarına giriyoruz. Yemek arası var ise yemek mola saatini ve süresini belirtiyoruz. Birden fazla molanız var ise Molalı olarak işaretliyoruz. Eğer mesainizde gün dönüyorsa Gün Dönümü seçeneğini işaretliyoruz. Eğer personellere geç kalma veya erken çıkma durumlarında tölerans sağlıyorsanız tölerans bölümüne belirlediğiniz zaman aralığını girerek kaydet butonuna tıklıyoruz.


Birden fazla mesai tanımlama yapabilirsiniz. Bu sayede personellere değişken vardiya uygulayabilirsiniz. Ayrıca tatil gününüz için tatil mesaisi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için mesai adını yazdıktan sonra diğer alanları 00:00 girerek Kaydet butonuna basıyoruz.

5.1.Sabit Vardiya Planı Olusturma
Sabit vardiya ile çalışma sisteminiz var ise Vardiya İşlemleri menüsünün altında bulunan Vardiya Planı butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Vardiya Adını girdikten sonra Haftalık Çalışma Planını oluşturabilirsiniz. Vardiya Planını oluşturduktan sonra kaydet butonuna tıklıyoruz.

5.2.Vardiya Atama
Vardiya planı oluşturduktan sonra Personellere Vardiya Ataması yapılması gerekmektedir. Bununla ilgili yapılması gereken Sabit Vardiyada çalışıyor iseniz Sabit Vardiya butonuna Değişken Vardiya yapınız var ise Değişken Vardiyaya tıklıyoruz.

Sabit vardiya atamasını Departman bazlı yapmak isterseniz Departman adına tıklayıp Başlama tarihini seçtikten sonra istediğiniz vardiyayı seçerek Kaydet butonuna bastığınızda o departamana vardiya atamasını yapabilirsiniz.

Sabit vardiya atamasını personel bazlı yapmak isterseniz Personel menüsüne tıkladıktan sonra Personelleriseçerek Vardiyasını ve Başlama tarihlerini seçerek Kaydet butonuna bastığınızda atama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Değişken vardiya atamasını departman bazlı yapmak isterseniz departman menüsüne tıkladıktan sonra departmanlara tıklayıp vardiyasını ve başlama tarihlerini seçerek haftalık mesai günlerini işleyerek Kaydet butonuna bastığınızda atama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Değişken vardiya atamasını personel bazlı yapmak isterseniz personel menüsüne tıkladıktan sonra personelleri seçerek vardiyasını ve başlama tarihlerini belirleyip haftalık mesai günlerini işleyerek Kaydet butonuna bastığınızda atama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

5.3.Vardiya Listeleme
Vardiya atama işlemleri yapıldıktan sonra atanan vardiyaları listelemek isterseniz Vardiya İşlemleri menüsünün altında bulunan Vardiya Listelenin altında bulunan Sabit veya Değişken vardiyaya tıklıyoruz.

Açılan sayfada Sabit Vardiya veya Değişken vardiya atamalarını görebilirsiniz. Vardiya listesini yazdırmak isterseniz Yazdır butonuna tıklayabilirsiniz.

5.4.Yazdırma Islemleri
Açılan sayfada File/Export Document tan istediğiniz formatta çıktı alabilirsiniz. Sistem üzerindeki bütün yazdırma işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Çıktı alabileceğiniz en popüler formatlar mevcuttur. (PDF, Excel, Metin Belgesi, HTML ve Resim)

6.Izın Islemleri
Personellere izin ataması yapmak için Personel İşlemleri menüsünün altında bulunan İzin İşlemleri tıklıyoruz. Günlük İzin, Saatlik İzin, Yıllık İzin ve Resmi Tatil işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

6.1.Günlük Izin
Açılan sayfada Personeli seçerek Başlama ve Bitiş Tarihi, İzin Türü, İzin Ücret Durumu, Açıklama ve İzin Veren Onaylayan Kişiyi belirleyerek kaydet dediğinizde personele izin verebilirsiniz. Eğer silmek silmek isterseniz izne tıklayıp Sil diyebilirsiniz. Yazdırmak istediğinizde Yazdır butonuna bastığınızda istediğiniz formatta çıktısını alabilirsiniz.

6.2.Saatlik Izin
Açılan sayfada Personeli seçerek Başlama Tarihini, Başlangıç ve Bitiş Saatini, İzin Ücret Durumu, Açıklama ve İzin Veren Onaylayan Kişiyi belirleyerek kaydet dediğinizde personele izin verebilirsiniz. Eğer silmek silmek isterseniz izne tıklayıp Sil diyebilirsiniz. Yazdırmak istediğinizde Yazdır butonuna bastığınızda istediğiniz formatta çıktısını alabilirsiniz.

6.3.Resmi Tatil Islemleri
Açılan sayfada sisteme Resmi Tatil girmek için Resmi Tatil Adını, Başlangıç ve Bitiş Tarihini belirleyip kaydet butunonu bastığınızda o tarihler arasında Resmi Tatil olarak işlem yapabilirsiniz.

6.4.Yıllık Izin Islemleri
Açılan sayfada programı kullanmaya başladığınız tarihten itibaren personelin işe başlama tarihini baz alarak iş kanununda bulunan 14 gün, 5 yıldan sonra 20 gün işlemlerini oluşturabilirsiniz. Bunun için personel ismini seçip yılı seçmeniz yeterlidir. Geçmiş yılları almak isterseniz Evet seçeneğine tıklayınız.

6.5. Izinleri Listele
Açılan sayfada Saatlik ve Günlük İzinleri listeyebilirsiniz. Başlangıç ve Bitiş Tarihi, Departman isterseniz tümü diyebilirsiniz. Arama butonuna bastığınızda vermiş olduğunuz tüm izinleri listeyebilirsiniz. Yazdır butunuylada istediğiniz formatta çıktısını alabilirsiniz.

7. Personel Cihaz Aktivasyonları
Eğer cihaz kullanıyorsanız personel ekleme işlemi yaptıktan sonra cihazda girilen UserID yi sistem üzerinden tanımlamanız gerekmektedir. Bunun için Personel İşlemleri menüsünün altında bulunan Personel Cihaz Aktivasyonu butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada personel ismine tıklayınız. İsterseniz personel listesini Yazdır butonuna basıp çıktısını alabilirsiniz.

Açılan sayfada User ID yi yazıp Kaydet butonuna basınız.

8. Personel Listesi
Açılan sayfada yazdır butonuna bastığınızda personel listesinin istediğiniz formatta çıktısını alabilirsiniz.

9. Cihaz Tanımla
Personellerin giriş çıkışını takip etmek için kurmuş olduğunuz cihaza ait bilgileri sisteme eklemeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar menüsünün altında bulunan Cihaz Tanımla butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Cihaz Bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Cihazın Adı, Cihaz ID, IP, Port ve Cihaz Modeli bilgileri girildikten sonra Cihaz Testi butonuna basınız. Başarılı uyarısını aldıktan sonra Kaydet butonuna basınız.

10. Cihaz Tarih Ayarları
Cihazın tarih ve saat ayarlarını otomatik değiştirmek isterseniz Ayarlar menüsünün altında bulunan Cihaz Tarih Ayarları butonuna tıklıyoruz.


Açılan sayfada kaydettiğiniz cihazı ve modelini seçerek tarih ve saati belirleyerek kaydet butonuna basınız.

11. Cihaz Durumları
Bağladığınız cihazın anlık durumunu görmek isterseniz Ayarlar menüsünün altında bulunan Cihaz Durumları butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada cihazın son durumunu görebilirsiniz.

12. Sube Bilgisi
Firmanıza ait bilgileri girebileceğiz ve mail gönderimi için gerekli alan bölümüdür. Bu işlemi yapmak için Ayarlar menüsünün altında bulunan Şube Bilgisi butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Şube Adı, Tel, Şube Adresini girerek Kaydet butonuna basınız.

13. Mail Ayarları
Otomatik mail gönderimi için yapmanız gereken Ayarlar menüsünün altında bulunan Mail Ayarları butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Adınız, Soyadınız, Mail Adresiniz, Mail Saatini belirleyip Kaydet butonuna basınız. Belirlediğiniz tarihte okutmalar mail olarak gelecektir.

14. Genel Ayarlar
Program üzerinde opsiyonel sunulan özelliklerin kullanımı ve kendi mail bilgilerinizi girmek isterseniz kullanabileceğiniz özellikler burada mevcuttur. Bunun için Ayarlar menüsünün altında bulunan Genel Ayarlar butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada işten ayrılan personelleri puantajda gösterimi, puantajda saatlik ücret formulü, çarpım durumları, giriş çıkış listesi ayarları, mail ayarları gibi özellikleri girebilir veya aktif edebilirsiniz.

15. Cihazdan Veri Al
Personellerin cihazdaki okutmalarını sistemde görmek için yapmanız gereken ilk işlem Cihazdan Veri Al kısmınıdır. Bunun için Ayarlar menüsünün altında bulunan Cihazdan Veri Al butonuna basıyoruz.

Açılan sayfada Tüm cihazdan veri al dediğinizde cihazlarınızın hepsinden verileri çeker. Bazı cihazlardan veri çekmek istiyorsanız. Hedef cihazdan verileri belirleyerek seçilen cihazdan veri al butonuna bastığınızda sadece o cihazlardan veri çekecektir. Log geçmişini görmek isterseniz Log Geçmişi butonuna tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

16. Otomatik Log Saati
Sistemde sürekli log çekmekle uğraşmak istemiyorsanız Otomatik log saati seçme ekranını kullanmanız gerekmektedir. Bunun için Ayarlar menüsünün altında bulunan Otomatik Log Saati Seçme Ekranı butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada günde 4 defa otomatik log çekme saati mevcuttur. Bunun için programın açık olması gerekmektedir. Yapmanız gereken işlem 4 log saatini girip Log Saatini Gönder butonuna basmanız yeterlidir.

17. Cihaz Senkranizasyon
Birden fazla cihazınız mevcut ise cihazlar arası Kart ve Parmakizi senkranizasyon işlemini program üzerinden yapabilirsiniz Bunun için yapmanız gereken Ayarlar menüsünün altında bulunan Cihaz Senkranizasyon butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada Kaynak Cihazımızı belirleyip Bilgileri Getiriyoruz. İstediğimiz diğer cihaza göndermek için ise Hedef cihazımızı belirleyip Cihaz Modelini seçerek Kart mı yoksa Parmak izi ve Kart işlemini seçip gönderiyoruz.

18. Web Yazılım Basvuru Formu
Masaüstü uygulamalar haricinde Web Yazılımlarımızı denemek için Ayarlar menüsünün altında bulunan Web Yazılım Başvuru Formuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Başvuran kişinin Adı Soyadı, Kurum Adı, Mail Adresi ve İletişim bilgilerini girdikten sonra Gönder demeniz yeterlidir.

19. Kullanıcı Islemleri
Sistem üzerinde birden fazla kullanıcı oluşturabilir. Yetkilerini belirleyip, log raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

19.1. Kullanıcı Yetkilendirme
Kullanıcı ekleme ve yetkilendirme işlemlerini gerçekşeştirmek için yapmanız gereken işlem Kullanıcı İşlemleri menüsünün altında bulunan Kullanıcı Yetkilendirme butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada admin kullanıcısı süperadmin olarak sisteme eklenmiştir. Bu yüzden giriş çıkış bilgilerini görüntüleyemezsiniz. Yeni bir kullanıcı eklemek için Kullanıcı Adı, Şifre, Yetkisini, Departmanı ve Personel İsmini seçip sağ tarafta hangi ekranları görüntülenmesini istemiyorsanız onları işaretleyip kaydedebilirsiniz. Eski bir kullanıcıyı silmek isteseniz. Kullanıcıya tıklayıp sil butonuna basmanız yeterlidir.

19.2. Kullanıcı Raporları
Kullanıcılara ait yaptığı işlemleri görmek için Kullanıcı Raporları işlemini kullanmanız gerekmektedir. Bunun için Kullanıcı İşlemleri menüsünün altında bulunan Kullanıcı Raporları butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Başlama ve Bitiş Tarihini seçip Arama butonuna bastığınızda kullanıcılara ait yapılan işlemler rapor şeklinde ekrana düşecektir.

20. Giris-Çıkıs Islemleri
Personellerin giriş-çıkış raporlarını almak için kullanılan bölümdür.

20.1. Giris-Çıkıs Raporları
Personellerin giriş çıkış raporlarını görmek için yapmanız gereken işlemler Giriş-Çıkış İşlemleri menüsünün altında bulunan Giriş-Çıkış Raporlarına tıklamaktır.

Açılan sayfada vardiyaları atanmış olan personellerin İşe giriş ve çıkış saatini, vardiyasını, iznini görüntüleyebilirsiniz. İsterseniz bunu belirlediğiniz iki tarih arası seçebilirsiniz. Arama butonuna bastığınızda istediğiniz tarih arasını getirecektir. İstediğiniz formatta yazdırmak isterseniz yazdırma butonuna tıklayıp önceden yazdırma işlemini yaptığınız adımlarını izleyebilirsiniz. Mail göndermek isterseniz mail butonuna tıklayınız. Birden fazla departman bazlı görüntülemek isterseniz departman süz işlemini yapabilirsiniz.

21. Manuel Hareket Düzenleme
Sadece Program üzerinden takip edip manuel giriş çıkış oluşturmak istiyorsak bu işlemi yapmamız gerekmektedir. Bunun için klavye tuşlarından CTRL + ALT + M tuşlarına basmamız gerekiyor. Açılan sayfada Personeli butonuna tıklıyoruz.

Seçtiğiniz personelin manuel log tarihini LogTime dan girerek saatini belirledikten sonra Kaydet butonuna basıyoruz. Manuel logları görmek için ise iki tarih arası başlangıç ve bitiş tarihleri seçip arama butonuna basıyoruz.

22. Gelmeyenler
Personellerin gelip gelmediğini istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Bunun için Giriş-Çıkış İşlemleri menüsünün altında bulunan Giriş-Çıkış Raporları menüsüne tıklıyoruz.

Açılan sayfada o güne ait gelmeyenlerin listesi görebilirsiniz. İsterseniz seçtiğiniz iki tarih arasındaki gelmeyen personelleri listeyebilir, mail gönderebilir veya çıktısını alabilirsiniz.

23. Puantaj Tablosu

Tüm personellerinizin hangi gün çalıştığı, izinli günlerini, haftalık tatillerini, gelmediği günlerini ve aylık toplam çalıştığı günleri gösteren tablodur. Bu işlemi yapmak için Personel İşlemleri menüsünün altında bulunan Puantaj Tablosu butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada yılını ve ayı seçtikten sonra isterseniz departman istersen tüm personellerin puantaj tablosunu getirebilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra saat butonuna tıklayınız ve hesaplamasını bekleyiniz.

Hesaplama işlemi bittikten sonra personellerin çalıştığı gün ve izinleri hesaplayarak listeleyecektir. Yazdır butonundan ise çıktısını alabilirsiniz.

24. Sağlık Raporu

Personellerin sağlık raporunu tutabileceğiniz alandır. Bunun için Personel İşlemleri menüsünün altında bulunan Sağlık raporu butonuna tıklıyoruz

Açılan sayfada personeli seçtikten sonra rapor numarasını açıklama ve başlangıç bitiş tarihlerini seçerek kaydedebilirsiniz. Raporu silmek veya güncellemek isterseniz gerekli butonlara tıklamanız yeterlidir.